Shtëpia / Aktualitet / Të zhdukurit e Vlorës, media belge: Trupat mund të jenë tretur në banjë acidike

Të zhdukurit e Vlorës, media belge: Trupat mund të jenë tretur në banjë acidike

Nga Vincent Triest, Bart Aerts

Prokuroria në Shqipëri thotë se të paktën 23 anëtarë të bandës janë zhdukur në rrethana shumë të dyshimta në tre vitet e fundit. Një nga një, ata kanë një lidhje me bandat e drogës që janë aktive në Antwerp. Në fillim të kësaj jave, autoritetet e drejtësisë në Antwerp, zbuluan një rrjet të të krishterëve lindorë që vepronin në trafikun e drogës. Tani ekziston një histori shqiptare me një lidhje me drogën e Antwerp.

“Që nga viti i kaluar, ne kemi parë një rritje të krimeve të rënda në Vlorë, një qytet në jugperëndim të Shqipërisë”, thotë Artan Hoxha, një gazetar shqiptar që ka ndjekur krimin e organizuar në Shqipëri për më shumë se 25 vjet. Vlora është një bazë e rëndësishme për bandat kriminale që duan të kontrabandojnë drogë dhe armë në Evropë.

“Këto banda tregtojnë kokainë dhe heroinë dhe janë gjithashtu aktive në Antwerp”, thotë Hoxha. “Fakti që ka një komunitet të madh shqiptar në Belgjikë e bën më të lehtë të qëndrojë aty”. Ata janë duke përdorur njerëz nga ky komunitet për të shpërndarë drogë. “Belgjika është një vend shumë strategjik për bandat kriminale, sepse është një nga vendet kryesore tranzite për kokainë “.

I tretur në banjë acidike?

Një luftë e pamëshirshme shpërthen mes bandave të ndryshme të drogës aktive në Belgjikë dhe Shqipëri. Zhdukjet te cilat konfirmohen nga zyrat e Prokurorisë në Shqipëri në njoftime të ndryshme për shtyp. Mediat shqiptare kanë raportuar për muaj të tërë. Një anëtar bande që kthehet nga Belgjika rrezikon të zhduket në Shqipëri. Sipas drejtësisë shqiptare, të paktën 23 të rinj janë zhdukur në vitet e fundit. Një nga viktimat është Elvisi. Ai sapo ishte kthyer nga Belgjika kur u zhduk. Elvisi mund të shihet për herë të fundit në imazhet e kamerave të vëzhgimit në rrugët e Vlorës. Dikush e thërret atë në një makinë, ai futet brenda dhe makina zhduket. Babai i Elvisit tregon historinë pa treguar fytyrën.

“Djali im sapo kishte pirë kafen e tij. Ai e la telefonin e tij celular në një tavolinë kafeje dhe hyri në makinë. Pse? Unë nuk e di. Prokuroria në Shqipëri na tha se ta zbulojë vrasjen. prokurori vendor do të hetojë. Pastaj në Vlorë nuk bënë asgjë. Unë nuk kam përshtypjen se ata janë duke hetuar me të vërtetë të hetuar zhdukjen e tij dhe shumë zhdukje të tjera.”

Sipas burimeve brenda gjykatës shqiptare, është zbuluar një banjë me acid. Në të do të shpërbëheshin trupat e personave të rrëmbyer. “Kjo ende nuk është vërtetuar dhe ne presim rezultatet e hulumtimit”, thotë Hoxha. “Pika kulmore e kësaj historie kriminale ishte likuidimi i një prej udhëheqësve më të mëdhenj të bandës kriminale në Vlorë: Edison Harizaj.

Vrasësi i tij nga Belgjika ka udhëtuar në Shqipëri, disa ditë para vrasjes menjëherë pas vrasësi është kthyer në Belgjikë .

“Është e pashmangshme që ata do të përplasen edhe në Belgjikë”

Prokukoria në Antwerp thotë se është befasuar nga kjo histori. “Nuk ka hetime për zhdukjet apo rrëmbimet në mjedisin e drogës në Antwerp,” thotë zëdhënësi. “Dhe nga Shqipëria ne nuk kemi marrë ndonjë pyetje nga policia apo gjyqësori në lidhje me këtë zhdukje”.

Sipas gazetarit të krimit Hoxha, Belgjika do të marrë nismën për të punuar me Shqipërinë për të trajtuar trafikun e drogës. “Për sa kohë që autoritetet belge nuk e bëjnë, ata nuk do të pasuar në luftën kundër bandave të drogës dhe do të jetë e pamundur për të fituar luftën kundër drogës.” Ata mund të fitojnë një betejë, por ata do të kenë shumë të vështirë për të luftuar kundër tregtarëve shqiptarë të drogës “.

Dhe sipas Hoxhës nuk do të kalojë shumë kohë para se të ketë viktima edhe në Belgjikë.

“Numri i madh i anëtarëve të këtyre bandave dhe mënyra brutale me të cilën ata luftojnë njëri-tjetrin, e bëjnë të pashmangshëm faktin se ata do të përplasen në Belgjikë. Ky është në fakt, një çudi që Belgjika i ka shpëtuar deri më tani deklaratave të anëtarëve të bandave rivale shqiptare.”

Babai i Elvisit ka pak shpresë se një ditë ai do të shohë djalin e tij të gjallë.

“Unë dua vetëm një gjë. Ata mund të më vrasin apo të më fusin në burg. Por unë do të gjej atë një ditë. Kështu mund të kem një vend ku mund të qaj dhe nuk do të mbaj zi në rrugë.”

Shiko dhe këto

I jepet lamtumira çiftit shqiptar, djali i tyre qëndron pak metra më tutje në varreza…

Teuta dhe Shpëtim Pasho u përcollën të enjten për në banesën e fundit. Çifti i …