Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete / Çudia/ Kopshti zoologjik ofron tërheqje litari mes fëmijëve dhe luanit

Çudia/ Kopshti zoologjik ofron tërheqje litari mes fëmijëve dhe luanit

Një vendim i pazakontë i marrë nga kopshti zoologjik “Dartmoor Zoo”, që lejon të rinjtë dhe fëmijët të kryejnë sfidën “tërheqje litari” me një luan, ka nxitur zermërim në rrjetet sociale.

Sfida “njeri-kafshë”, që vë katër persona kundër një prej luanëve ose tigrave është mbrojtur nga drejtuesit e këtij kopshti zoologjik me argumentin se është pasurim i listës së aktiviteteve që zhvillon ky institucion.

Për të qenë pjesë e sfidës çdo person duhet të paguajë nga 15 paund. Konkurrentët sfidojnë ose tigrin mashkull të kopshtit, Dragan ose luanin e tij mashkull Jasirin.

Në fundin e litarit nga krahu i “mbretit” të xhunglës vendoset mish që bisha ta kafshojë atë, ndërsa sfidantët në anën tjetër të gardhit tërheqin litarin gati për betejë.

#td_uid_1_5c6d5f4ebc8cd .td-doubleSlider-2 .td-item1 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/Latest-news-760803-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c6d5f4ebc8cd .td-doubleSlider-2 .td-item2 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/Latest-news-1569243-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}

Por aktivistët e kafshëve ishin të shpejtë për të sulmuar sfidën e kopshtit zoologjik të Devonit duke e cilësuar “të pështirë dhe të neveritshme”, me Fondacionin Born Free që tha: “A është një tërheqje si lojë lufte me një luan apo tigër rruga që mund të frymëzojë respekt për këto kafshë?”.

Përkrahësja e të drejtave të kafshëve Helena Bennett shtoi: “Kjo është e tmerrshme! Dartmoor Zoo ju lutemi ta revokoni këtë përvojë të neveritshme.”

CEO i kopshtit zoologjik, Benjamin Mee u përgjigj duke thënë se aktiviteti është i përhapur në shumë parqe të kafshëve të egra. “Luanët e pëlqejnë, publiku e pëlqen dhe po shkon mirë”, tha ai.

Shiko dhe këto

“Isha punëtori i saj”, modeli shqiptar tregon si u dashurua me miliarderen kineze (FOTOT)

Rolando Lekaj është modeli shqiptar që jeton prej 8 vitesh në Kinë. Ai është i martuar me …