Shtëpia / Aktualitet / Shifra alarmante të grabitjeve, 2 biznese në ditë bien pre e sulmeve

Shifra alarmante të grabitjeve, 2 biznese në ditë bien pre e sulmeve

Të dhënat e siguruara nga Top Story, nëpërmjet një korrespondence me Policinë e Shtetit, flasin për një nivel sigurie të ulët për bizneset.

Për vitin 2018, në të gjithë vendin janë kryer plot 634 vjedhje të subjekteve tregtare. Pra, rreth 2 biznese në ditë bien pre e grabitjeve… një shifër kjo tepër e frikshme.

Skifterët e natës, kryesisht sulmojnë dyqane argjendarie, ato të këmbimit valutor dhe në disa raste biznese me pajisje elektronike. Vetëm 6 muajt e fundit, brenda Unazës ekzistuese të Tiranës, një grup i sofistikuar grabitësisht, kanë kryer mbi 15 sulme ndaj bizneseve të ndryshme.

Shiko dhe këto

I jepet lamtumira çiftit shqiptar, djali i tyre qëndron pak metra më tutje në varreza…

Teuta dhe Shpëtim Pasho u përcollën të enjten për në banesën e fundit. Çifti i …