Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete / E frikshme! Përhapet në Britani loja që udhëzon fëmijët të vetëvriten

E frikshme! Përhapet në Britani loja që udhëzon fëmijët të vetëvriten

Një lojë e rrezikshme, që inkurajon fëmijët  të dëmtojnë veten dhe në disa raste të vetëflijohen, është përhapur në Britaninë e Madhe. Sfida e lojës “Momo” ka frikësuar familjet britanike, pasi një djalë shtatëvjeçar u tha shokëve të tij të shkollës se krijesat e kukullave do t’i vrisnin në gjumë.
Loja “Momo”, përmban një grua të mërzitur me flokë të errët, një grim djallëzor dhe sytë e hapur. Ajo josh fëmijët përmes llogarisë së WhatsApp dhe më pas iu dërgon imazhe dhe udhëzime se si të dëmtojnë veten dhe të tjerët.

“Momo” kërcënon se nëse fëmijët nuk bëjnë atë që ajo thotë, atëherë ajo do t’i mallkojë. Një  nënë britanike ka paralajmëruar prindërit se loja e rrezikshme mund të ketë kaluar në Mançester, duke raportuar se vdekja e një vajze 12-vjeçare në Argjentinë ishte e lidhur me “Momo-n”.

Prindi i shqetësuar, i cili kërkoi të mbetet anonim, tha se ishte ‘thellësisht e alarmuar’ kur mësuesi i fëmijës së saj 7-vjeçar i tha se ai ishte duke kërcënuar nxënësit e tjerë në shkollë. Pasi e diskutoi me djalin e saj, ajo zbuloi se ai ishte ndikuar nga sfida “Momo” dhe në një postim në grupin Facebook të Love Westhoughton ajo zbuloi gjërat e tmerrshme që “Momo” i kishte thënë atij të bënte. Ajo tha: ‘Kur shkova tek shkolla, mësuesja kërkoi të më fliste. Ajo tha se kishte bërë tre fëmijë që të qanin duke u thënë atyre se ‘”Momo” do të shkonte në dhomën e tyre gjatë natës dhe do t’i vriste’.

#td_uid_2_5c6e86a5bce0e .td-doubleSlider-2 .td-item1 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/10086558-6728427-image-a-9_1550738541826-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_2_5c6e86a5bce0e .td-doubleSlider-2 .td-item2 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/10086556-6728427-image-m-4_1550738258400-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_2_5c6e86a5bce0e .td-doubleSlider-2 .td-item3 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/10086554-6728427-image-a-6_1550738371567-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_2_5c6e86a5bce0e .td-doubleSlider-2 .td-item4 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/10086552-6728427-image-a-10_1550738600668-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_2_5c6e86a5bce0e .td-doubleSlider-2 .td-item5 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/10086546-6728427-People_visiting_the_gallery_in_Tokyo_pose_for_pictures_with_the_-m-8_1550738533259-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}

Gazeta Shqip

Shiko dhe këto

“Isha punëtori i saj”, modeli shqiptar tregon si u dashurua me miliarderen kineze (FOTOT)

Rolando Lekaj është modeli shqiptar që jeton prej 8 vitesh në Kinë. Ai është i martuar me …