Shtëpia / Politika / Shitblerja e votës/ Rama: Monika në ferr, Metën e pamë që bleu mandat në Lezhë

Shitblerja e votës/ Rama: Monika në ferr, Metën e pamë që bleu mandat në Lezhë

Në një dalje për mediat disa orë pas protestës së opozitës, kryeministri Edi Rama shtriu dorën për dialog, duke theksuar se procesi duhet të bazohet në disa argumente që i shërbejnë demokracisë.

“Kemi qenë dhe do të jemi gati të dialogojmë, për gjithçka që i shërben demokracisë në vend. Fatkeqësisht ata e dinë se humbjet në zgjedhjet vendore. Sovrani nuk është ai që del në rrugë, por ai që gjykon. Kjo logjikë nuk e pranon bota demokratike. Nuk do lejoj që vendi i fëmijëve të tyre të behët një territor i pa qeverisur”, tha Rama.

Por shefi i qeverisë nuk kurseu sulmin ndaj opozitës teksa foli për kërkesën kryesore të tyre që është zhvillimi i zgjedhjeve të lira e të ndershme pasi në 2017 u blenë votat.

Rama shigjetoi Presidentin Ilir Meta dhe kryetaren e LSI, Monika Kryemadhi duke thënë se shqiptarët e dinë se ata të dy janë ata që kanë blerë mandate.

“Sa për blerjen e votave nuk e fsheh dot, që kur shoh Monikën që i thërret zotit që të mbrojnë nga blerësit e votave them se i plotfuqishmi nuk merret me zgjedhjet, sepse Monika do të ishte e para që do të shkonte në ferr për shitblerjen e votave”, theksoi kryeministri.

Sipas Ramës, edhe Ilir Metën e kemi parë me zë dhe figurë të blejë mandatin e LSI në Lezhë, duke iu referuar rastit të ish-kryebashkiakut të këtij qyteti Viktor Tusha.

“E panë të tërë si u dha një zarf për mandate në Lezhë, kur presidenti i Shqipërisë nisi turin për të mbrojtur zgjedhjet, me thirrjen për të ngritur armët. Me shpjegimin zyrtar të partisë së Monës se andej nga ajo zonë është traditë dhënia e zarfit”, deklaroi Rama.

Shiko dhe këto

Erjon Braçe reagon për kopertinën e Ditës: Ka beteja qe nuk bëhen me telefon, por bëhen me zë dhe publikisht

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë Erjon Braçe ka reaguar në lidhje me kopertinën e sotme të Ditës …