Shtëpia / Sport / FIFA bllokon merkaton e Chelsea-t, Higuain kthehet tek Juvja

FIFA bllokon merkaton e Chelsea-t, Higuain kthehet tek Juvja

Furtunë mbi Chelsea-n nga FIFA. Qeveria botërore e futbollit ka vendosur të pezullojë merkaton e bluve të Londrës në dy sesionet e ardhshme, pra në verë dhe në janarin e 2020-ës.

Ky vendim është marrë nga FIFA me pretendimin se është shkelur neni 19 që ka të bëjë me transferimin e minorenëve. Pas shpalljes së këtij vendimi londinezët do të kenë 90 ditë kohë për të apeluar.

Një problem tepër serioz për Chelsea-n, që me këtë vendim rrezikon të ushtrojë të drejtën për të blerë Gonzalo Higuainin. El Pipita është i destinuar të kthehet tel Juventusi në qershor, për të kërkuar më pas një tjetër destinacion. Pezullimi i merkatos bllokon në njëfarë mënyrë edhe lëvizje të tjera, siç mund të ishte transferimi i Hazard te Reali i Madridit, pasi londinezët nuk do të kishin mundësi për të blerë lojtarë cilësorë për të mbushur boshllëqet e krijuara.

Gazeta Shqip

Shiko dhe këto

Interi bën goditjen e parë në merkato, trajneri Conte duket i kënaqur

Ashraf Hakimi është lojtari më i ri i Interit. Marokeni sot zbriti në Milano për …