Shtëpia / Aktualitet / PO NDODH/ Shembet hotel “Miniri” tek Sheshi Skënderbej (VIDEO)

PO NDODH/ Shembet hotel “Miniri” tek Sheshi Skënderbej (VIDEO)

Ashtu siç ishte paralajmëruar ditën e djeshme nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, në sheshin “Skënderbej” ka nisur puna për shembjen e hotel “Minirit”. Godina në fjalë ndodhet në krah të Pallati të Kulturës.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=nlmpe5z3TWw?feature=oembed&w=640&h=480]

Mjetet e rënda të Bashkisë kanë filluar shembjen e objektit, të cilin Veliaj e ka konsideruar “Çibani i fundit”, ndërsa aty do të ndërtohet stacioni i autobusëve urbanë për qendrën e kryeqytetit.

Pronarët e hotelit të vendosur në zemër të kryeqytetit janë shpronësuar nga Bashkia e Tiranës me qëllim realizimin e projektit të sheshit “Skënderbej”.

Në vendimin e publikuar në Fletoren Zyrtare më 04 gusht 2018, janë 45 pronarë trualli apo ndërtesash që kanë marrë në total 189.259.610 lekë, ku përfshihet edhe “Hotel Miniri”.

“Çibani i fundit! Kur Edi Rama nisi pastrimin e Tiranës, qendra e kryeqytetit, Lana dhe Parku Rinia kishin 1,000 + ndërtime pa leje! Pas 15 viteve pastrim (pa mandatin e gjumit) sot largohet dhe karakatina e fundit nga Sheshi ‘Skënderbej’ për t’i hapur rrugë stacionit të autobusit”, shkruante Veliaj dje.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=H4t8a_0P4N0?feature=oembed&w=640&h=360]

Shiko dhe këto

I jepet lamtumira çiftit shqiptar, djali i tyre qëndron pak metra më tutje në varreza…

Teuta dhe Shpëtim Pasho u përcollën të enjten për në banesën e fundit. Çifti i …