Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete / Misteri i balenës që zbarkoi në pyllin e Amazonës!

Misteri i balenës që zbarkoi në pyllin e Amazonës!

Misteri i balenës së ngordhur në pyll!. Kështu mund të quhet zbulimi i fundit i pabesueshëm i bërë nga një grup ekologësh në Brazil. Gjitari gjigand ujor është 8 metra dhe është gjetur në Ishullin e Marajos, në pjesën verilindore të vendit, pak kilometra nga zona e Amazonës: një shtrirje toke ende e pakët e eksploruar dhe e rrahur pothuajse nga turizmi, por plot hijeshi, sepse peizazhet dhe mikroklimatët e ndryshëm vijnë së bashku për të krijuar një peizazh unik.

Shfaqja e balenës midis vegjetacionit të pyllit nuk mund të ketë patjetër një shpjegim imagjinar, por me zbarkimin e saj, që dyshohet të ketë ndodhur deri tani nga bregu i Oqeanit Atlantik, shkencëtarët nuk kanë ende një shpjegim.

Biologët e Institutit Bicho d’Agua, menjëherë e kuptuan se ajo është një këlysh balene, rreth një vjeç. Ajo duhet të ketë dalë në breg e ngordhur, e hedhur nga valët, pothuajse njëzet metra larg plazhit. Fakti që është larguar nga habitati i saj natyror dhe për më tepër në dimër. Mbetet akoma një mister.

Ekipi i vullnetarëve, i tërhequr në vendin e zbulimit nga kopetë e zogjve grabitqarë, po merr mostra nga trupi i saj për të kuptuar se çfarë e vrau balenën.

Gazeta Shqip

Shiko dhe këto

“Isha punëtori i saj”, modeli shqiptar tregon si u dashurua me miliarderen kineze (FOTOT)

Rolando Lekaj është modeli shqiptar që jeton prej 8 vitesh në Kinë. Ai është i martuar me …