Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete / Ura më e rrezikshme në botë shtrihet mbi “pyllin e gurit” (Foto)

Ura më e rrezikshme në botë shtrihet mbi “pyllin e gurit” (Foto)

#td_uid_1_5c7d8dd7b8559 .td-doubleSlider-2 .td-item1 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/gbgt-80×60.png) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7d8dd7b8559 .td-doubleSlider-2 .td-item2 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/2-11-780×439-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7d8dd7b8559 .td-doubleSlider-2 .td-item3 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/thre-80×60.png) 0 0 no-repeat;
}

“Pylli i gurit” Tsingy ndodhet në Parkun Kombëtar Tsingy de Bemahara në Madagaskar.

Që nga viti 1990, ura ka qenë nën mbrojtjen e UNESCO-s falë bukurisë së pabesueshme dhe faktit se atje  jeton një numër i madh kafshësh të kërcënuara nga zhdukja.

Emri Tsingy përshkruan peizazhin e pabesueshëm, dhe vjen nga fjala “mitsingitsingia”, që do të thotë “duke ecur nëpër hundë”.

Peizazhi i pazakontë është rezultat i erozionit të tokave gëlqerore.

Shiko dhe këto

“Isha punëtori i saj”, modeli shqiptar tregon si u dashurua me miliarderen kineze (FOTOT)

Rolando Lekaj është modeli shqiptar që jeton prej 8 vitesh në Kinë. Ai është i martuar me …