Shtëpia / Ndryshe / Kuriozitete / Makina më e shtrenjtë e historisë prezantohet në Gjenevë (Foto)

Makina më e shtrenjtë e historisë prezantohet në Gjenevë (Foto)

Një makinë unike është prezantuar në panairin e makinave në Gjenevë nga gjigandi francez “Bugatti”, në nder të tipit legjendar Bugatti Type 57 SC Atlantic të para luftës.

“Bugatti La Voiture Noire” kategorizohet si “makina e fundit GT” dhe bazohet në versionin standard të Bugatti Chiron.

Në përputhje me emrin, makina është e zezë dhe është punuar me fibra karboni. “Bugatti” sqaron se i është kushtuar vëmendje më e madhe aerodinamikës së automjetit, në mënyrë që të ketë sa më shumë linjë fluide.

#td_uid_1_5c7eb821e3089 .td-doubleSlider-2 .td-item1 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/b7-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7eb821e3089 .td-doubleSlider-2 .td-item2 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/b5-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7eb821e3089 .td-doubleSlider-2 .td-item3 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/b3-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7eb821e3089 .td-doubleSlider-2 .td-item4 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/b2-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7eb821e3089 .td-doubleSlider-2 .td-item5 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/b1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7eb821e3089 .td-doubleSlider-2 .td-item6 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/b10-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7eb821e3089 .td-doubleSlider-2 .td-item7 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/b4-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7eb821e3089 .td-doubleSlider-2 .td-item8 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/b9-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7eb821e3089 .td-doubleSlider-2 .td-item9 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/b8-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}

Duke pasur parasysh se bazohet në Chiron, fuqia e motorit është 8.0 W16 me 4 turbo, që sigurojnë 1.500 kuaj fuqi, specifika këto të njëjta si te Bugatti Chiron dhe Divo.

Prodhuesi ende nuk ka bërë të ditur detajet mbi performancën e mjetit, por përveçse është makina më e shtrenjtë e ekspozuar në panairin e Gjenevës, Bugatti La Voiture Noire është bërë makina më e shtrenjtë e të gjitha kohërave.

Kjo pasi, ai është shitur paraprakisht për 16.7 milionë euro. Blerësi është 81-vjeçari Ferdinand Pieh, ish-drejtor i Volkswagen Group, nipi i Ferdinand Porsche.

Shiko dhe këto

“Isha punëtori i saj”, modeli shqiptar tregon si u dashurua me miliarderen kineze (FOTOT)

Rolando Lekaj është modeli shqiptar që jeton prej 8 vitesh në Kinë. Ai është i martuar me …