Shtëpia / Rajoni / Spiunia ruse e martuar me një durrsak, ja si u kapën duke vjedhur në një dyqan në Kosovë (Foto)

Spiunia ruse e martuar me një durrsak, ja si u kapën duke vjedhur në një dyqan në Kosovë (Foto)

Pak ditë më parë autoritetet kosovare vunë në pranga një shtetase ruse dhe bashkëshortin e saj shqiptar, të akuzuar për vjedhje në një dyqan. Mediat raportojnë se Iana Minochkina, shtetase ruse dhe bashkëshorti i saj shqiptar, Luis Bekteshi të dy pjesëtarë të UNMIK-ut në Kosovë po procedohen tashmë në gjendje të lirë.

Njësoj si nëpër filma, një zyrtare u UNMIK-ut me nënshtetësi ruse dhe një zyrtar me nënshtetësi të Shqipërisë janë kapur nga kamerat e sigurisë duke vjedhur një çantë në një nga dyqanet e Prishtinës.

Ata janë kapur nga kamerat duke hyrë në garderobë me të, ku dyshohet se ia kanë hequr siguresën e alarmit dhe duke dalë nga garderoba.

Punëtorët e dyqanit i kishin vërejtur sjelljet e çuditshme dhe kishin lajmëruar policinë.

Por mediat e Kosovës që citojnë burime nga shërbimet e inteligjencës raportojnë se rusja dyshohet edhe për aktivitet spiunazhi në Kosovë.

Minochkina është drejtoreshë ekzekutive e organizatës joqeveritare “Perspektiva”, me qendër në Durrës. Para se të shkonte në Kosovë ajo ka punuar edhe në Shqipëri. Po ashtu, ajo ka punuar për pak kohë edhe si ambasadore e të rinjve në OSBE. Sipas të njëjtave burime veprimtaria e saj në Kosovë është tejet e dyshimtë.

Ajo ka arritur të hyjë në brendësi të institucioneve të Kosovës dhe Shqipërisë përmes aktiviteteve për të rinjtë në kuadër të UNMIK-ut. Me aktivitetet e saj, ajo ka e angazhuar edhe për krijimin e një opinioni të mirë për Federatën Ruse tek të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë. Edhe bashkëshorti i saj nga Durrësi është i angazhuar në projekte të Këshillit të Europës për të rinjtë

#td_uid_1_5c7f7fe80bd9a .td-doubleSlider-2 .td-item1 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/vid-780×439-1-770×433-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7f7fe80bd9a .td-doubleSlider-2 .td-item2 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/maxresdefault-2-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7f7fe80bd9a .td-doubleSlider-2 .td-item3 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/51685720_10156947310270768_3165446925000376320_n-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7f7fe80bd9a .td-doubleSlider-2 .td-item4 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/ruset-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5c7f7fe80bd9a .td-doubleSlider-2 .td-item5 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/03/ianaaa-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}

Gazeta Shqip

Shiko dhe këto

E ardhmja e Kombit/ Rudina Hajdari: Pas numërimit, thashë stop! Më flihej gjumë

Deputetja Rudina Hajdari ka folur për zgjedhjet e 25 prillit duke zbuluar veprimin e parë …