Shtëpia / Politika / Ndërsa mijëra duan të arratisen, shumë të tjerë të vendosur për të pasur një zë; afganët protesta kundër talibanëve dhe në Kabul

Ndërsa mijëra duan të arratisen, shumë të tjerë të vendosur për të pasur një zë; afganët protesta kundër talibanëve dhe në Kabul

Për të dytën ditë protestuesit afganë dolën në rrugë për të protestuar kundër sundimit taliban, këtë herë duke marshuar në Kabul, përfshirë rrugët pranë pallatit presidencial. Në një demonstratë në qytet, rreth 200 njerëz ishin mbledhur para se talibanët t’i shpërndanin me dhunë.

Talibanët njoftuan një shtetrrethim në qytetin juglindor të Khost, gjithashtu të enjten, pas protestave atje. Autoritetet nuk thanë se sa kohë do të ishte në fuqi.

Disa njerëz u vranë në qytetin lindor të Asadabad kur luftëtarët talibanë qëlluan mbi njerëzit që valëvitnin flamurin kombëtar në një tubim të enjten, Dita e Pavarësisë së Afganistanit, sipas një dëshmitari të cituar nga Reuters.

Nuk ishte e qartë nëse viktimat kishin ardhur nga të shtënat me armë apo nga një rrëmujë që filloi, tha dëshmitari, Mohammed Salim, i cituar nga agjencia e lajmeve.

Ishte një shfaqje e jashtëzakonshme e kundërshtimit, vetëm një ditë pasi shpërtheu dhuna në protestat në dy qytete të tjera, me anëtarët talibanë që qëlluan mbi turmat dhe rrahën demonstruesit.

Ishte gjithashtu dëshmi e mëtejshme se ndërsa dhjetëra mijëra tani po kërkojnë arratisje, kishte shumë të tjerë të lënë pas dhe të vendosur për të pasur një zë në llojin e vendit në të cilin ata jetojnë.

Pasi erdhën aq shpejt në pushtet, realiteti i qeverisjes së një kombi të ndryshuar po provohet po aq i vështirë për talibanët, saqë goditja e tyre ushtarake nëpër provincat e kombit ishte e shpejtë.

Shumë punonjës kritikë janë fshehur në shtëpitë e tyre, të frikësuar nga ndëshkimi pavarësisht premtimeve për amnisti. Dhe shërbimet si energjia elektrike, kanalizimet dhe uji i pastër së shpejti mund të preken, thonë agjencitë e ndihmës.

Ndërsa talibanët, tani për tani, kanë një monopol mbi përdorimin e forcës, nuk ka asnjë shërbim policor funksional në asnjë kuptim tradicional. Në vend të kësaj, ish -luftëtarët po patrullojnë pikat e kontrollit dhe- në shumë raste, sipas dëshmive të dëshmitarëve – duke administruar ligjin sipas gjykimit të tyre.

Deklarata e udhëheqjes talibane këtë javë se brutaliteti që përcaktoi sundimin e tyre dy dekada më parë ishte një gjë e së kaluarës, nuk është përputhur gjithmonë me veprimet e ushtarëve këmbësorë në rrugë.

Talibanët po intensifikojnë kërkimet për njerëzit që ata besojnë se kanë punuar me forcat amerikane dhe të NATO-s, përfshirë mes turmave të afganëve jashtë aeroportit të Kabulit dhe kanë kërcënuar se do të vrasin ose arrestojnë anëtarët e familjes së tyre nëse nuk mund t’i gjejnë, sipas një dokumenti konfidencial të OKB.

Afganët, duke ikur nga vendi, përballen me dhunën nga talibanët në rrugën e rrezikshme për në aeroport, ku ushtria amerikane është përpjekur të shuajë kaosin e vazhdueshëm. Zhurma e avionëve luftarakë që ulërinin mbi Kabul ishte pothuajse konstante të enjten, ndërsa më shumë forca amerikane dhe ndërkombëtare fluturan për të evakuuar shtetasit e huaj, shumë të tjerë ende të bllokuar jashtë aeroportit.

Ndërsa luftojnë me krizën e menjëhershme, talibanët po përballen me kërcënime për stabilitetin afatgjatë të shtetit. Regjimi i ri po e shikon veten të ngrirë financiarisht.

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha të mërkurën se do të bllokojë aksesin e Afganistanit në rreth 460 milionë dollarë në rezerva emergjente, një vendim që pasoi presionin nga administrata e Biden. Një marrëveshje e arritur në nëntor midis më shumë se 60 vendeve për t’i dërguar Afganistanit 12 miliardë dollarë gjatë katër viteve të ardhshme është gjithashtu në dyshim.

Ndihma është kritike në një vend ku OKB vlerëson se shumë janë të uritur.

“Janë 14 milionë njerëz, përfshirë dy milion fëmijë që janë të kequshqyer”, tha Programi Botëror i Ushqimit në një deklaratë.

Disa protesta u bënë të dhunshme kur demonstruesit u përpoqën të rrëzonin flamurin e ri taliban dhe ta zëvendësonin atë me trengjyrëshin afgan.

“Përshëndetje për ata që mbajnë flamurin kombëtar dhe kështu mbrojnë dinjitetin e kombit dhe vendit”, shkroi në Tëitter një zyrtar i lartë i qeverisë së rrëzuar afgane, Amrullah Saleh.

Në shekullin e 20 -të, ka pasur të paktën 19 përsëritje të flamurit.

Afganistani – një komb me një histori brutali, por gjithashtu shtëpi e mrekullive natyrore dhe një jorgan i kulturave – tani është Emirati Islamik i Afganistanit.

Talibanët ripohuan regjimin e tyre të ri në një postim në “Twitter” të enjten duke përkujtuar përvjetorin e pavarësisë nga sundimi britanik më shumë se një shekull më parë.

Ky përvjetor ishte gjithashtu rasti për protestat në rrugë, me shumë që bënë thirrje për pavarësi nga sundimi taliban.

Shiko dhe këto

“Kjo ditë nuk është e lehtë për PD”/ Ironia e Ramës me opozitarët: Duhet të kemi respekt për traumat e të tjerëve

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur kryedemokratit Lulzim Basha, i fundit ky që pak më …