Shtëpia / Politika / “Integriteti i BE-së po sfidohet rëndë”, Presidenti slloven: Të hapen negociatat për Tiranën dhe Shkupin

“Integriteti i BE-së po sfidohet rëndë”, Presidenti slloven: Të hapen negociatat për Tiranën dhe Shkupin

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor gjatë Forumit Strategjik të “Bledit” që po mbahet në vendin e tij dhe ku po merr pjesë edhe Shqipëria, u shpreh se Bashkimi Europian duhet t’i kthejë sytë dhe t’i kushtojë rëndësi të veçantë Ballkanit Perëndimor dhe perspektivës së integrimit.

Ai mbështeti nismën e “Ballkanit të Hapur”.

“Procesi nuk është më politik, situata është kthyer në një shqetësim moral për BE-në. Maqedonia ka bërë gjithçka dhe çfarë ka marrë? Asgjë. Integriteti i BE-së po sfidohet rëndë.

Zgjerimi i BE-së nuk është përparësi për momentin, por një përpjekje e përgjithshme për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë duhet të mbetet përparësi. Bosnja përbën një sfidë të posaçme për një sërë arsyesh.

BE ka kapacitete të mjaftueshme për t’u marrë me zgjerimin drejt BE-së në mënyrë intensive”, tha ai.

j.l./ dita

Shiko dhe këto

“Kjo ditë nuk është e lehtë për PD”/ Ironia e Ramës me opozitarët: Duhet të kemi respekt për traumat e të tjerëve

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur kryedemokratit Lulzim Basha, i fundit ky që pak më …