Shtëpia / Politika / “Nuk e vras babain tim politik, është qesharake”, deklarata e Bashës për largimin e Berishës nga PD: “Nuk është në traditën e partive të djathta, as në botëkuptimin tim”

“Nuk e vras babain tim politik, është qesharake”, deklarata e Bashës për largimin e Berishës nga PD: “Nuk është në traditën e partive të djathta, as në botëkuptimin tim”

 

Shtatori ka hyrë dhe përpara nisjes së sesionit të ri parlamentar, Lulzim Bashës i duhet të marrë një vendim lidhur me Sali Berishën.

Ky i fundit që nga 19 maji i këtij viti është shpallur “non grata” nga Shtetet e Bashkuara. Ambasadorja e SHBA  ë Tiranë ka kërkuar që Berisha të mos jetë në Parlament në shtator.

Vetë Berisha nuk dëgjon nga ai vesh, kurse ato kokrra që kanë marrë kurajon nga brenda PD të thonë dicka mbi ikjen e tij janë bërë të heshtin.

Çfarë do të bëj Lulzimi?

Dy muaj përpara zgjedhjeve Lulzim Basha publikoi librin “Misioni”. Aty, ai e ka bërë të qartë me një shqipe të varfër pozicionin e tij lidhur me Sali Berishën. Deklarimi i tij në këtë libër është risjellë sot nga DITA:

“Kam patur ftesa private apo publike, miklime apo thirrje, marrëveshje apo “deklamime” për të “vrarë babain”. Është qesharake, sepse nuk është as në traditën e partive të djathta, as në botëkuptimin apo në formimin tim dhe as në traditën e fisnikërisë apo konservatorizmit që të “vrasim babain”- shkruan Basha.

 

 

 

 

Shiko dhe këto

“Kjo ditë nuk është e lehtë për PD”/ Ironia e Ramës me opozitarët: Duhet të kemi respekt për traumat e të tjerëve

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur kryedemokratit Lulzim Basha, i fundit ky që pak më …