Shtëpia / Dosier

Dosier

Rastet e tmerrshme/ Si përdhunoheshin të miturat nga mësuesit shqiptarë në komunizëm

Më datën 16 prill 1971 P. I., me arsim të lartë, drejtor i shkollës së mbrëmjes në fermën e … në rrethin e Durrësit, thëret në shkollë një nxënëse të klasës së VI-të dhe në dhomën e mësuesit, mbasi e mbyll këtë nga brenda kryen me të aktin seksual. Po …

Shiko më shumë »

Ekskluzive/ Presidenti Miterand: Zoti Kadare, jam i lumtur t’ju kem pranë në festimet e 200-vjetorit të Francës

Dashnor KALOÇI Pas më shumë se një dekadë “embargo”-je që i kishte bërë udhëheqja komuniste e Tiranës shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, duke ia refuzuar pothuaj të gjitha ftesat që i vinin nga jashtë, papritur diku aty nga viti 1989, Tirana zyrtare duket se ishte “dorëzuar” më në fund. Dhe …

Shiko më shumë »

Ekskluzive/ Letra për Ramizin: Presidenti Miterand ka dëshirë të takojë shkrimtarin Ismail Kadare

Dashnor KALOÇI Ashtu siç kemi parë edhe në disa prej kapitujve paraardhës të këtij libri, nga fillimi i viteve ’80-të dhe në vazhdim, në adresë të shkrimtarit të njohur shqiptar, Ismail Kadare, rezulton të kenë ardhur një numër i madh ftesash nga vende të ndryshme të botës, ku vendin kryesor …

Shiko më shumë »

Ekskluzive/ Ministri: Kadare të mos shkruajë në ‘La Liberation’, ajo i dha hapësirë Leka Zogut

Dashnor KALOÇI Nisur nga fama e madhe që kishte marrë shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, që nga fillimi i viteve ’70-të, (kur në Francë u përkthye dhe u botua romani i tij “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”), në vitet që pasuan ai pati mjaft ftesa të ndryshme nga disa …

Shiko më shumë »

Përkthyesi i bisedimeve: E vërteta e dështimit të “Gjeneralit” prej italianëve

  “Faji ishte i palës italiane dhe nuk pati asnjë pengesë nga udhëheqja shqiptare”. Kështu dëshmon për dështimin e xhirimeve në Shqipëri të filmit “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, Hasan Luçi, një nga emrat më të rëndësishëm të Kundërzbulimit shqiptar, jashtë shtetit, i cili ka shërbyer si sekretar i parë …

Shiko më shumë »

Ekskluzive / Sokrat Plaka: Kadare të mos shkojë në Francë, se simpoziumi bëhet nga Komuniteti Evropian

Dashnor Kaloçi Ashtu siç kemi parë edhe në disa nga kapitujt paraardhës të këtij libri, që nga fundi i viteve ’70 dhe fillimi i viteve ’80, ndaj shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare vazhdonin të vinin mjaft ftesa nga vende të ndryshme të botës (kryesisht ato frankofone, ku ishte përkthyer …

Shiko më shumë »

Një ditë nga jeta e Ahmet Zogut: Nga fusha e tenisit, tek frika për jetën e tij

  Ahmet Zogu lindi më 8 tetor 1895, në Burgajet, Mat. Më 31 janar të vitit 1925, ai shpallet President i Republikës së Shqipërisë, ndërsa më  shtator 1928, vetëshpallet mbret i Shqipërisë. Mbreti Zog vdiq në Francë, më 6 prill 1961. “American Eye” boton një pjesë nga libri “King Zog: …

Shiko më shumë »

Ekskluzive / Reis Malile: Kadare të gjejë pretekste të ndryshme dhe të mos shkojë për intervistë në ‘TV France 2’

Dashnor KALOÇI Ashtu siç pamë dhe në kapitujt paraardhës të këtij libri, fillimi i viteve ’80-të e në vazhdim, ka rezultuar me një numër të madh ftesash për shkrimtarin e njohur shqiptar, Ismail Kadare, për të marrë pjesë në evente, aktivitete, festa, intervista dhe emisione të ndryshme, këto kryesisht në …

Shiko më shumë »

Dokumenti/ “Enveri është pederast”, si e pësoi zyrtarja e ministrisë që i dinte ‘sekretin’

Ish-drejtori i Arkivit të Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi, publikon sot pjese nga dosja e Asamble Hatibit, gruas që e pësoi nga regjimi i diktatorit Hoxha, ndërkohë që me herët i kishin zhdukur të shoqin. Ne faqen e tij ne FB, Dervishi duke iu referuar dosjes poston disa nga deklaratat …

Shiko më shumë »

EKSKLUZIVE/ “Kadareja të mos anëtarësohet në P.E.N. Klub dhe të mos shkojë në Kongresin e Shkrimtarëve në Francë”

Dashnor KALOÇI Fama e madhe që gëzonte në botë dhe kryesisht në qarqet frankofone shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare që në fillimin e viteve ’70, bënte që në adresë të tij të vinin mjaft ftesa, që ai të merrte pjesë në takime, simpoziume, konferenca e kongrese të ndryshme shkrimtarësh, …

Shiko më shumë »