Shtëpia / Editorial

Editorial

Ç`po ndodh mes Rusisë, SHBA-së e Afganistanit?

Çfarë na tregojnë raportet që kanë dalë në dritë ditët e kaluara sipas të cilave agjentët e inteligjencës ushtarake ruse u kanë ofruar para luftëtarëve talebanë për të vrarë ushtarë amerikanë e ndoshta dhe personel tjetër të shërbimit perëndimor? Sa të vërteta janë këto raporte? A mund të vërtetohen ato? …

Shiko më shumë »

BE: Me sytë nga Merkeli dhe presidenca gjermane

“Nuk është ekzagjerim, nëse themi, se jemi para sfidës më të madhe ekonomike në historinë e Bashkimit Europian”. Kancelarja gjermane, Angela Merkel e bën këto ditë gjithmonë të qartë gjendjen serioze të Bashkimit Europian. Gjendja mes Coronës, tronditjes ekonomike dhe lodhjes nga Europa është dramatike. Kjo sfidë kthehet tani në …

Shiko më shumë »

Le të mos e lejojmë Steve Bannon dhe “konservatorët” të legjitimojnë ekstremizmin në Europë

Steve Bannon, ish-këshilltari i presidentit amerikan, Donald Trump, fitoi së fundi një betejë ligjore me ministrinë e Kulturës së Italisë për të ngritur një akademi politike të ekstremit të djathtë katolik, një “shkollë të gladiatorëve” sipas fjalëve të tij, në një manastir 800-vjeçar. Edhe pse ministria italiane tha se do …

Shiko më shumë »

Anatomia e katastrofës së samitit të Kosovës

Marsin e këtij viti, administrata Trump organizoi me sukses rrëzimin e një qeverie miqësore në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës. Në vend të një operacioni të fshehtë të CIA-s, administrata dhe ambasada amerikane e shtuan hapur presionin, thotë Foreign Policy. Brenda disa javësh nga pezullimi i ndihmës për zhvillim dhe kërcënimi …

Shiko më shumë »

Pafuqia politike e Vuҫiҫ për Kosovën pas fitores së madhe në zgjedhje

Aleksandër Vuҫiҫ ka arritur të marrë në dorën e tij, i vetëm, të gjitha pushtetet më të rëndësishme të vendit: Presidentin, Parlamentin, qeverinë, por edhe pushtetin vendor. Opozita serbe, e cila është shumë ngjyrëshe, e cila nis nga europeistët deri tek konservatorët nacionalistë filo-rusë bojkotoi zgjedhjet, duke i vendosur vendit …

Shiko më shumë »

Antishpifja, a duhet një ligj që ndal masakrën ndaj fjalës së lirë?!

Me rrëzimin e komunizmit, Shqipëria nuk pati institucione që do të rregullonin veprimin e medias së lirë dhe me opinione të ndryshme. Pa asnjë ligj apo ndihmë nga institucionet, mediat shqiptare private, në atë kohë përgjithësisht nisma gazetarësh dhe botuesish-gazetarë vendosën të praktikonin disa mënyra vetërregullimi, ku kishte disa korniza …

Shiko më shumë »

Ligji jugosllav i Edi Ramës për bregdetin

Projektligji i qeverisë, që synon që t’i japë një agjencie qeveritare menaxhimin e trojeve apo tokave në bregdet apo pranë bregdetit, përveҫ se pritet që të sjellë një trazirë institucionale, pasi sigurisht do të kontestohet qoftë edhe nga Gjykata Kushtetuese, qoftë edhe nga Gjykata e Strasburgut, është një vendim që …

Shiko më shumë »

Kush po e sulmon ambasadorin Soreca?

Qëndrimi i zëdhënësit kryesor të Josep Borrel-it, shefit të diplomacisë së Bashkimit Europian në mbrojtje të ambasadorit të tij në Tiranë, Luigi Soreca, ka qenë një sinjal i fortë, por edhe një kambanë alarmi për politikën shqiptare. Peter Stano, një zyrtar i Brukselit, e zëdhënës i Komisionit Europian ka deklaruar …

Shiko më shumë »

Arben Ahmetaj, ministri part-time i tërmetit me mendjen te karrigia e Denajt

Në një media që prej kohësh është pasqyra politike e opozitës, është paraqitur  Arben Ahmetaj, ministri i Rindërtimit i qeverisë së Edi Ramës, duke sjellë sërish në diskutim një luftë të brendshme që po zhvillohet në kupolën e lartë të mazhorancës. Dhe Ahmetaj, ka shfrytëzuar lidhjet e tij që siҫ …

Shiko më shumë »

Arben Ametaj, po rindërton karrierën e vet apo tërmetin e nëntorit?!

Në një media që prej kohësh është pasqyra politike e opozitës, është paraqitur  Arben Ahmetaj, ministri i Rindërtimit i qeverisë së Edi Ramës, duke sjellë sërish në diskutim një luftë të brendshme që po zhvillohet në kupolën e lartë të mazhorancës. Dhe Ahmetaj, ka shfrytëzuar lidhjet e tij që siҫ …

Shiko më shumë »