Recent Posts

“Çfarë k**** bëj unë ende në këtë vend!”, indinjohet keq Kastro Zizo pas vrasjes së 22-vjeçarit për një karikues

Vrasja e të riut 22-vjeçarit Marv Mihali, djalë i vetëm, pas një sherri banal ka tronditur opinionin publik, kjo pasi u masakrua vetëm për një karikues telefoni. Lidhur me këtë ngjarje të rëndë ka reaguar dhe këngëtari Kastro Zizo, ku nuk ka kursyer gjuhën e ashpër për brezin e sotëm. …

Shiko më shumë »

Vrau bashkatdhetarin në vitin 2002, gjykata italiane njeh… kanunin

  Në Ankona të Italisë është regjistruar një rast i paprecedentë. Pjesa e pabesueshme është fakti se gjykata ka pranuar një “formë” të “degraduar” e të tejkaluar të ligjit, që është rrëzuar prej shekujsh në perëndim. Ka qenë Gjykata e Apelit të Ankonas në Itali që në njëfarë mënyre ka …

Shiko më shumë »

Letër Gencit dhe Vilsonit në 40-vjetorin e pushkatimit

Agron Tufa: Zëri juaj i gjallë, lira e shpirtit tuaj poetik, ka nevojë të tingëllojë si dyzet vjet më parë Të dashur Genc dhe Vilson, Nëse ekziston bota e përmatanshme (dhe unë nuk jam në gjendje t’ia refuzoj këtë as vetes, as juve dhe askujt që e beson), atëherë sot, …

Shiko më shumë »