Shtëpia / Tag Archives: Bota (faqa 10)

Tag Archives: Bota

“Shpërthejnë” SHBA-të: Tërhiqemi nga traktati nuklear me Rusinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do të tërhiqet nga marrëveshja me Rusinë për kontroll të armëve që daton nga Lufta e Ftohtë. Ai ripërsëriti se Moska ka shkelur marrëveshjen, në një fjalim para Këshillit të Sigurisë. “Ne do ta ndalim marrëveshjen dhe do të tërhiqemi”, tha …

Shiko më shumë »

Kina prodhon avionin më të madh anfib në botë (Video)

Një varkë e re “fluturuese”, AG600 është prodhuar nga Kina dhe ka kryer me sukses një ngritje dhe ulje për herë të parë nga uji. Aeroplani thuhet se është avioni më i madh amfib, që aktualisht është në veprim, i barabartë me një Boeing 737. Testi i avionit u krye …

Shiko më shumë »

“Koha e Netanjahut mbaroi”! Ish lideri izraelit: Ringjallni planin e paqes të 2008

“Në mendjen time nuk ka asnjë dyshim se koha e Netanyahut ka mbaruar. Ai dështoi”. Kështu është shprehur ish-kryeministri i Izraelit Ehud Olmert për kanalin televiziv 24NEËS të premten, duke shpjeguar se kryeministri aktual nuk ka” kurajë morale “për të aplikuar një zgjidhje që do t’i jepte fund konfliktit në …

Shiko më shumë »

SHBA i tregon “dhëmbët” Rusisë, pas 3 dekadash fut luftëanije në Arktik (Foto)

Një grup i luftëanijeve dhe aeroplanmbajtëseve amerikane ka hyrë në Arktik për të parën herë pas tre dekadave, për t’u bashkuar në një stërvitje detare masive të NATO-s pranë kufirit rus. Stërvitja ushtarake e Aleancës së Atlantikut të Veriut do të jetë një nga më të mëdhatë në histori, me …

Shiko më shumë »

Londër, mijëra protestues kundër marrëveshjes së Brexit-it

Mijëra protestues po vërshojnë rrugët e Londrës, për tu bashkuar tek ndërtesa e Parlamentit, duke bërë thirrje për referendumin final të marrëveshjes së daljes nga Bashkimi Evropian që njihet si Brexit. Votuesit e rinj po e drejtojnë marshin, ku sipas organizatorëve pritet të marrin pjesë më shumë se 100,000 protestues. …

Shiko më shumë »

Mbi 600 mijë britanikë marshojnë në Londër kundër Brexit (VIDEO)

Londra është kthyer sot në qendrën e manifestit të britanikëve kundër “Brexit” me gati 670.000 prej tyre që i janë bashkuar marshimit të organizuar nga #PeoplesVoteforBrexit, mbështetur edhe nga figura të njohura të politikës, artit, sportit e kulturës në vend. Demonstrata duket të jetë më e rëndësishmja anti-Brexit që nga …

Shiko më shumë »

Francë, nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses!

I ka drejtuar pistoletën me ajër të kompresuar në kokë mësueses së tij dhe e ka urdhëruar me ulërima: “Shkruaj që jam këtu”. Ndërsa një shok i tij është ngritur në këmbë për të bërë një gjest para ‘smartphone”-t, që po filmonte skenën. Këto imazhe tronditëse vijnë nga Franca: episodi …

Shiko më shumë »

Francë, nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses! (Video)

I ka drejtuar pistoletën me ajër të kompresuar në kokë mësueses së tij dhe e ka urdhëruar me ulërima: “Shkruaj që jam këtu”. Ndërsa një shok i tij është ngritur në këmbë për të bërë një gjest para ‘smartphone”-t, që po filmonte skenën. Këto imazhe tronditëse vijnë nga Franca: episodi …

Shiko më shumë »

Afganistan, shpërthime të shumta pranë qendrave të votimit (Foto)

Shpërthime të shumta kanë ndodhur në disa zona pranë qendrave zgjedhore në Kabul, Afganistan, për zgjedhjet legjislative që po zhvillohen në vend. Ndërkohë, Ministria e Brendshme e Afganistanit ka urdhëruar vendosjen e 20 mijë njësive të tjera për mbrojtjen e qendrave zgjedhore, kështu që numri i ushtarëve dhe agjentëve të …

Shiko më shumë »

Tragjedia hekurudhore në Indi, shkon në 60 numri i viktimave (Video)

Ka shkuar në 60 bilanci i viktimave të aksidentit të ndodhur mbrëmjen e djeshme, kur një tren është përplasur me një turmë njerëzish në pjesën veriore të Indisë. Njerëzit ishin mbledhur për të parë fishekzjarret gjatë një festivali fetar. Ngjarja u regjistrua në periferi të Amritsarit, një qytet në shtetin …

Shiko më shumë »