Shtëpia / Tag Archives: Bota (faqa 2)

Tag Archives: Bota

Ligj të fortë për azilkërkuesit, Gjermania do penalizojë ata që gënjejnë

Gjermania ka forcuar edhe më shumë rregullat për azilkërkuesit. Sipas ministrit të Punëve të Brendshme, Horst Seehofer, nëse azilkërkuesit e refuzuar fshehin identitetin do të humbasin “duldung“-un, lejen e përkohshme të toleruar. Agjencia e lajmeve, AFP dhe gazeta “Die Welt” citojnë një draft të Ministrisë së Punëve të Brendshme në …

Shiko më shumë »

Erdogan fton Trump për vizitë në Turqi

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ftoi homologun e tij amerikan, Donald Trump për vizitë në Turqi, ndërkohë që Ankaraja dhe Uashingtoni po afrojnë më shumë marrëdhëniet e tyre për të koordinuar tërheqjen e trupave amerikane nga Siria. Shtëpia e Bardhë njoftoi sot se Erdogani kishte ftuar Trump që të vinte …

Shiko më shumë »

Vijon bllokimi politik në SHBA, bie edhe bursa

Tregjet e aksioneve në SHBA ranë përsëri ndjeshëm të hënën. Treguesi S&P 500 ra më tepër se dy për qind ndërsa “DowJones” rreth tre për qind. Presidenti Donald Trump ia ka hedhur fajin Rezervës Federale (banka qendrore) për rënien e bursës dhe për probleme të tjera ekonomike. Ai ka thënë …

Shiko më shumë »

Mbi 43 të vrarë nga sulmi i militantëve në Kabul

Zyrtarët afgan thanë se së paku 43 persona janë vrarë, pasi militantët sulmuan zyrat qeveritare në pjesën lindore të kryeqytetit Kabul. Militantët luftuan për orë të tëra me policinë. Ata fillimisht sulmuan hyrjen e kompleksit përmes një kamikazi. Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Nasrat Rahimi tha se rreth 350 punëtorë …

Shiko më shumë »

Vdes në aksident ajror guvernatorja e Meksikës dhe bashkëshorti i saj

Guvernatorja e shtetit qendror të Meksikës Puebla, Marta Erika Alonso ka vdekur në një aksident me helikopter, pak ditë pasi bëri betimin e postit. Burri i saj, senatori Rafael Moreno Valle dhe dy pilotët mbetën gjithashtu të vdekur. Raportet thonë se ka qenë një pasagjer i tretë në bord, i …

Shiko më shumë »

Krishtlindjet, Papa dënon botën e materializmit dhe varfërisë

Papa Françesku ka kërkuar nga njerëzit në vendet e zhvilluara të kërkojnë një jetë më të thjeshtë, më pak materialiste, si dhe dënoi ndarjen e thellë midis të varfërve dhe të pasurve. Papa Françesku i bëri vërejtjet gjatë një shërbese në bazilikën e Shën Pjetrit, në Vatikan në meshën tradicionale …

Shiko më shumë »

Pas 5 viteve gjakderdhje, Krishtlindja festohet edhe në Alepo (VIDEO)

Qindra sirianë dolën në rrugët e Alepos, qytetit që dikur ishte vatër kulture, tashmë të shndërruar në rrënojë prej luftës me ISIS, për të festuar Krishtlindjen, pasi paqja duket se po rikthehet me shpejtësi në qytetin e lashtë, dy vjet pas çlirimit të tij. Krishtlindja në qytetin sirian të Alepos …

Shiko më shumë »

Ushtari francez humb ndjenjat e rrëzohet te “këmbët” e Macron (Video)

Një ushtar francez që qëndronte më pak se një metër larg nga presidenti i vendit, Emmanuel Macron pësoi gjendje të fikëti, menjëherë pasi një grup në skenë këndoi himnin francez “La Marseillaise” pas fjalimit të Kreut të Shtetit për trupat e vendosura në Çad. Skena u shfaq live në llogarinë …

Shiko më shumë »

Izraeli shkon në zgjedhje të parakohshme në prill 2019

Në Izrael do të mbahet zgjedhjet e parakohshme në Izrael në prill 2019. Lajmi u njoftua nga një zëdhënës Partisë Likud, krahu i djathtë të kryeministrit Benjamin Netanjahu. Data e zgjedhur është 9 prill. Termi natyror i legjislaturës aktuale ishte në nëntor 2019. Vendimi për të shpërndarë parlamentin dhe për …

Shiko më shumë »

“Zgjohet” vullkani Etna, shpërthime dhe tërmete në Itali (Video)

  Vullkani Etna u rizgjua sërish, Mediat italiane raportojnë se një e ccarë shpërhyese u hap në bazën e kraterit në pjesën juglindore. Si pasojë e vullkanit, një re e madhe tymi u përhap në vend. Sensorët e Institutit të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në Katania regjistruan 130 goditje tërmetesh, më …

Shiko më shumë »