Shtëpia / Tag Archives: Bota (faqa 20)

Tag Archives: Bota

Ndërpriten kërkimet në Indonezi, rreth 5 mijë të zhdukur nga tërmeti

Pesë mijë njerëz rezultojnë të humbur dy javë pas tërmetit të shoqëruar nga një tsunami në Indonezi, ku ndër të tjera autoritetet kanë pushuar edhe kërkimet. Sipas vlerësimeve zyrtare u gjetën rreth 2 mijë trupa të viktimave dhe pjesa tjetër e të zhdukurve mund të jenë të bllokuar nën rrënojat …

Shiko më shumë »

SHBA-të “parkojnë” avionët luftarakë F-35

Pentagoni ka pezulluar përkohësisht operacionet e fluturimit F-35 pas incidentit të 28 shtatorit në Karolinën e Jugut. Përplasja e avionit luftarak ka ndodhur gjatë një fluturimi trajnimi dhe nuk ka shkaktuar viktima. Pezullimi do të lejojë, ndër të tjera, të kryejë inspektime të linjave të karburantit. Inspektimet duhet të zgjasin …

Shiko më shumë »

Agjenti kinez arrestohet në Belgjikë dhe gjykohet në SHBA

Shtetet e Bashkuara ngritën akuza ndaj një spiuni kinez që u përpoq të vidhte sekrete tregtare nga disa prej kompanive kryesore amerikane të aviacionit dhe hapësirës. Departamenti i Drejtësisë njoftoi se Yanjun Xu, oficer i shërbimit kinez të zbulimit, u arrestua në muajin prill në Belgjikë dhe më pas u …

Shiko më shumë »

SHBA, shpëtohen 123 djem të destinuar për trafik seksual

Autoritetet e Detroitit në Shtetet e Bashkuara kanë gjetur dhe shpëtuar 123 fëmijë të zhdukur, disa prej të cilëve janë rrëmbyer për trafik seksual. Të miturit, të cilët u zhdukën për muaj, u shpëtuan si pjesë e një operacioni të vetëm më 26 shtator, por lajmi u njoftua vetëm tani, …

Shiko më shumë »

Mot i keq në Europë, përmbytje dhe viktima

Moti i keq ka përfshirë Europën, duke shkaktuar viktima. Raportohet se në ishullin Majorka në Spanjë 10 persona kanë humbur jetën, mes tyre edhe dy turistë britanikë. Tre të tjerë konsiderohen ende të zhdukur, mes tyre një pesëvjeçar. Vecc kësaj, dy persona humbën jetën në Sainte Maxime në bregun jugor …

Shiko më shumë »

Princi saudit Mohammed akuzohet se kërkonte të arrestonte gazetarin e zhdukur

Princi i parë i kurorës në Arabinë Saudite, Mohammed bin Salman përballet me akuza se ka planifikuar të sjellë në Arabi Saudite dhe pastaj të arrestojë gazetarin e zhdukur disa ditë në parë, Jamal Khashoggi. Miqtë e gazetarit të zhdukur thonë se bashkëpunëtorë të ngushtë të princit Mohammed, në katër …

Shiko më shumë »

Zhdukja e gazetarit, Trump: Do t’i shkojmë deri në fund kësaj çështje

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u zotua se do t’i shkojë deri në fund rastit të gazetarit të zhdukur saudit, Jamal Khashoggi. Trump u tha gazetarëve se ka biseduar me autoritetet saudite të nivelit më të lartë për gazetarin. Khashoggi, banor i SHBA-së dhe kritik i mbretërisë saudite …

Shiko më shumë »

Gjenden të vdekura tri femra në kufirin greko-turk

Tri femra, origjina e të cilave nuk bëhet e ditur ende, janë gjetur të vdekura në Greqi, vetëm pak metra larg lumit Evros, që ndan vendin nga Turqia. Trupat janë gjetur në një fushë nga një kalimtar, jo shumë larg njëri-tjetrit, në një rrugë që përdorej për kalimin e emigrantëve …

Shiko më shumë »

Uragani “Michael” zbarkon në Florida, më i keqi në 100 vitet e fundit

Uragani “Michael”, i cili zbarkoi në Florida të Shteteve të Bashkuara është një stuhi e kategorisë së katërt. Sipas mediave të huaja ai është uragani më i keq që ka prekur vendin në 100 vitet e fundit. Sipas Qendrës Kombëtare të Uraganeve, stuhia preku tokën pranë Plazhit Meksiko. Qindra-mijëra njerëz …

Shiko më shumë »

Rrëfehet çifti që vrau dhe copëtoi 20 gra: Jemi krenarë

Një tmerr në dukje i pa fund, i shkaktuar nga një çifti, i akuzuar për vrasjen e të paktën 20 grave është historia që ka tronditur jo vetëm Ecatepec, por të gjithë Meksikën. Njerëzit nuk janë të shokuar vetëm për brutalitetin e vrasjeve por edhe për krenarinë me të cilën …

Shiko më shumë »