Shtëpia / Tag Archives: Bota (faqa 3)

Tag Archives: Bota

Ish-kryeministri pakistanez dënohet me 7 vjet burg për korrupsion

Një gjykatë në Pakistan ka dënuar ish-kryeministrin e këtij vendi, Nawaz Sharif me 7 vjet burg, nën akuzat për posedim të aseteve përtej burimeve të njohura të të ardhurave. Gjykata në Islamabad e ka bërë këtë njoftim sot, teksa e ka shpallur fajtor për vetëm një nga dy rastet për …

Shiko më shumë »

Alarmi, përhapja e fruthit kërcënon tani edhe Europën

Fruthi sa vjen e po përhapet në të gjithë botën. Dhe gjithashtu në Evropë. Sëmundja shkaktuar vdekjen e 110,000 njerëz në mbarë planetin në 2017, 30% më shumë se një vit më parë, sipas një raporti të botuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Situata është alarmuese edhe në kontinentin e …

Shiko më shumë »

Protesta në Barcelonë, policia vret qenin e një të pastrehu (FOTO-VIDEO)

Polemika në Barcelonë, ku një polic bashkiak është nën akuzë se ka vrarë me armë zjarri qenin e një të pastrehu. Qeni ishte i femër dhe quhej Sota. Prej ditësh, shumë persona kanë shfaqur zemërimin e tyre për ngjarjen dhe kanë kërkuar nisjen e një hetimi ndaj policit, i cili …

Shiko më shumë »

Indonezi, alarmi anti-tsunami nuk ishte aktiv që nga 2012-ta

Sistemi i alarmit në zonat e shkatërruara nga tsunami në Indonezi, “nuk është operativ që nga 2012-ta” për shkak të fondeve të reduktuara, akteve të vandalizmit dhe problemeve teknike. Këtë e ka denoncuar zëdhënësi i agjencisë për menaxhimin e fatkeqësive natyrore Sutopo Purwo Nugroho. Tsunami ka goditur plazhet 24 minuta …

Shiko më shumë »

Erdogan dhe Netanyahu me akuza të ndërsjella

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan e ka akuzuar sot kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu se po kryen “terror shtetëror”, “Netanyahu ti je një tiran. Ti je në krye të terrorit të shtetëror”, tha Erdogan gjatë një tubimi në Stamboll, duke e akuzuar Izraelin për “vrasjen e dhjetëra mijëra njerëzve …

Shiko më shumë »

Mbi 281 të vdekur në Indonezi, një tjetër cunam rrezikon vendin

Banorët e ishullit vullkanik të Indonezisë, Anak Kraktau janë paralajmëruar se do qëndrojnë larg bregdetit për shkak të shqetësimeve se ata mund të përballen me një cunami të ri. Zëdhënësi i Agjencisë për Menaxhimin e Katastrofave Kombëtare, Sutopo Purëo Nugroho ka thënë në një konferencë për media se ekziston mundësia …

Shiko më shumë »

Dronët në “Gatwick”, 50.000 sterlina kush ndihmon policinë

Autoritetet drejtuese të aeroportit të “Gatwick” të Londrës, kanë vendosur 50,000 stërlina në “pjatë”: për ata që do të jenë në gjendje të ndihmojnë policinë të ndalojë ‘manovrat’ – ende misterioze – të dronëve që në ditët e fundit kanë fluturuar mbi aeroportin ndërkombëtar të Londrës, i dyti midis 5 …

Shiko më shumë »

Trump njofton: Shanahan, sekretari i ri i Mbrojtjes

Presidenti Donald Trump njoftoi sot se Zëvendëssekretari i Mbrojtjes Patrick Shanahan do të bëhet shefi në detyrë i Pentagonit më 1 janar, duke zëvendësuar Sekretarin e Mbrojtjes Jim Mattis, i cili njoftoi dorëheqjen e tij javën e kaluar. “Jam i kënaqur të njoftoj se zëvendës sekretari ynë i talentuar i …

Shiko më shumë »

Tërheqja e trupave nga Siria, Macron kritikon presidentin Trump

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka kritikuar vendimin e SGBA-ve nga Donald Trump për tërheqjen e njëanshme nga Siria të trupave ushtarake, duke pohuar që “një aleat duhet të jetë i besueshëm. Ndiej shumë keqardhje për vendimin e SHBA-ve”. Macron gjithashtu falënderoi Jim Mattis, kreun e Pentagonit që paraqiti dorëheqjen e …

Shiko më shumë »

Tsunami në Indonezi, i mbijetuari rrëfen: Qava nga frika!

“Papritur një valë më goditi: rashë, uji më ndau nga biçikleta ime dhe përfundova pranë rrënojave të një ndërtese, rreth 30 metra nga plazhi dhe u kapa fort në një shtyllë, sa kisha mundësi, duke u përpjekur të rezistoja ndaj ujit të vrullshëm që e ndieja se po më dërgonte …

Shiko më shumë »