Shtëpia / Tag Archives: Bota (faqa 30)

Tag Archives: Bota

Vdes presidenti i Vietnamit

Media shtetërore e Vietnamit njoftoi se presidenti i këtij vendi, Tran Dai Quang, ka vdekur në moshën 61-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë. “Presidenti Tran Dai vdiq më 21 shtator në spitalin ushtarak”, raportoi Agjencia e Lajmeve në Vietnam. Quang ka pasur kryesisht rol ceremonial si president, pasi kryeministri dhe …

Shiko më shumë »

Javën e ardhshme Trump në OKB, çështjet që do diskutojë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump do të flasë për Iranin, rastin e helmimit Skripal, armët kimike dhe Korenë e Veriut, kur t’u drejtohet Kombeve të Bashkuara javën e ardhshme. “Është koha për ne që të kemi diskutime reale dhe kjo do të ndodhë kur presidenti të kryesojë Këshillin …

Shiko më shumë »

Le Pen urdhërohet t’iu nënshtrohet testimeve psikiatrike

Një gjykatë në Francë ka urdhëruar lideren e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen t’iu nënshtrohet testeve psikiatrike, në kuadër të hetimeve që kanë nisur, pas shpërndarjes së fotografive në të cilat shihen mizoritë e grupit militant, Shteti Islamik (IS). Le Pen ka publikuar në Twitter kërkesën e gjykatës, duke …

Shiko më shumë »

SHBA, gruaja vret 3 persona e plagos dy të tjerë

Tre viktima dhe dy të plagosur është bilanci i një sulmi me armë të ndodhur sot në Maryland të Amerikës. Policia raporton se ngjarja e rëndë ka ndodhur në një qendër ku shpërndahen dhe përpunohen artikuj farmaceutikë, në Maryland të Amerikës. Paraprakisht dyshohet se atentatori është një grua, e cila …

Shiko më shumë »

Holandë, treni përplaset me biçikletën elektrike, vdesin 4 fëmijë

Katër fëmijë nga një qendër holandeze e kujdesit ditor vdiqën nga përplasja e një treni dhe një biçiklete elektrike. Fëmijët po dërgoheshin në shkollat lokale me biçikletë kur ka ndodhur aksidenti në qytetin Oss. Ndërkohë, një fëmijë dhe një grua janë plagosur rëndë. Ministrja e Infrastrukturës, Stientje van Veldhoven, shprehu …

Shiko më shumë »

May: Marrëveshja e “Brexit” të zgjidhet shpejt, nuk do zgjaten negociatat

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May kërkoi nga udhëheqësit e Bashkimit Europian që të përqendrohen në arritjen e marrëveshjes për Brexit në dy muajt e ardhshëm, duke thënë se negociatat nuk do të zgjaten. May tha se Brexit është një sfidë “e komplikuar”, por duhet të përfundojë në kohë. …

Shiko më shumë »

Trump sulmon ashpër Sessions: Nuk kam prokuror të përgjithshëm

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se nuk ka prokuror të përgjithshëm, duke bërë kështu sulmin më të ashpër kundër prokurorit Jeff Sessions. “Unë nuk kam një prokuror të përgjithshëm; është shumë e trishtueshme”, tha Trump gjatë intervistës. Në një intervistë për “Hill.TV”, Trump kritikoi vendimin e Sessions …

Shiko më shumë »

Ukraina ndërpret Traktatin e Miqësisë me Rusinë

Ukraina tha se do ta njoftojë zyrtarisht Rusinë nuk do të zgjasë më Traktatin e saj të Miqësisë, Bashkëpunimit dhe Partneritetit me Moskën. Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Pavlo Klimkin tha se Kievi do t’i njoftojë të gjitha organizatat relevante, përfshirë Kombet e Bashkuara lidhur me masën. Traktati është nënshkruar …

Shiko më shumë »

Koreja e Veriut, Pompeo: Denuklearizimi brenda vitit 2021

Bisedimet mbi deniklearizimin e Koresë së Veriut, do të mbyllen brenda vitit 2021. Kështu ka pohuar Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, duke shpjeguar se SHBA-të, janë të gatshëm të rifillojë dialogun me vendin komunist pas uljes së tensioneve. “SHBA-të, janë të gatshëm të rifillojnë menjëherë bisedimet me Korenë e …

Shiko më shumë »

Pakistan, pezullohet dënimi me burg i kryeministrit Sharif

Një gjykatë apeli në Pakistan urdhëroi lirimin e ish-kryeministrit Nawaz Sharif, vajzës së tij Maryam dhe dhëndrrit Mohammad Safdar, duke pezulluar dënimet që u ishin dhënë për korrupsion. Në korrik, një gjykatë speciale kundër korrupsionit i gjeti të tre ata fajtorë, për zotërim të pasurive në vend të huaj me …

Shiko më shumë »