Shtëpia / Tag Archives: Bota (faqa 4)

Tag Archives: Bota

Ekstradohet në Francë “truri” i atentatit të Charlie Hebdo (Foto)

Peter Cherif, xhihadisti francez që besohet të jetë “mendja” e masakrës në redaksinë e revistës satirike franceze Charlie Hebdo në janar 2015, u ekstradua në Francë. Cherif u arrestua në Xhibuti më 16 dhjetor. Ai arriti në Paris me një fluturim të linjës ajrore “Air France”, i lidhur me pranga …

Shiko më shumë »

Nord Stream 2, Tubacion i rrezikshëm!

Me kërcënimin e tij për sanksione kundër sipërmarrjeve gjermane, që kontribuojnë për Nord Stream 2, ambasadori amerikan në Gjermani vepron në mënyrë të gabuar, me fjalët që përdor dhe me mjetet – siç është karakteristike kjo për Shtetet e Bashkuara nën Trumpin. Por përsa i përket thelbit ai ka të …

Shiko më shumë »

Rusi, 9 të vdekur pas shpërthimit në një minierë në Urale (Video)

Nëntë trupa janë tërhequr nga një minierë afër qytetit të Solikamskit në Uralet e Rusisë, me re gjigante tymi që janë filmuar sipër objektit. Sipas mediave ruse, një zjarr i madh bllokoi njerëzit nëntokë. Zjarri është kontrolluar, por nuk është shuar plotësisht, ndërsa autoritetet luftuan rreth 7 orë me flakët, …

Shiko më shumë »

Turqia “shpërthen” kundër Netanjahut: Vrasësi gjakftohtë i kohëve moderne

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, i është përgjigjur kritikave që kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu bëri në adresë të presidentit turk, Rexhep Tayyip Erdoğan. Çavuşoğlu nëpërmjet Twitter-it “shpërtheu” ndaj Netanyahut, duke përdorur fotografitë e 16 vjeçarit Fevzi el-Xhunejdi, emri i të cilit është bërë simbol i rezistencës së Kudsit. …

Shiko më shumë »

Vullkanin e pason super cunami, 168 të vdekur në Indonezi (VIDEO)

Një cunami i fuqishëm, që pasoi shpërthimin e një vullkani në Indonezi, ka lënë të vdekur të paktën 168 persona pasi u përplas mbi plazhet më të populluara të ngushticës “Sunda”, gjatë mesnatës së të shtunës. Super cunami ka lënë pas një valë të gjerë shkatërrimi dhe paniku ka mbërthyer …

Shiko më shumë »

Rusia vendos avionët e saj në një bazë ajrore në Krime

Dhjetëra avionë luftarakë rusë kanë arritur në një bazë në rajonin ukrainas të Krimesë, e aneksuar nga Moska në 2014. Agjencia e lajmeve “Reuters” ka cituar disa dëshmitarë, të cilët kanë parë avionët e tipeve Su-27 dhe Su-30 të kenë arritur sot në bazën ajrore Belbek. Ky njoftim vjen në …

Shiko më shumë »

“Ky është pushtim, ju pret ushtria”, Trump kërcënon karvanin me emigrantë

Teksa një karvan shumëkombësh i emigrantëve të Amerikës së Mesme po i drejtohet kufirit amerikan, Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar refugjatët të kthehen mbrapa duke thënë: “Ushtria jonë po ju pret në kufi”. “Shumë anëtarë bandash dhe disa njerëz shumë të këqij janë të përfshirë në karvanin që shkon …

Shiko më shumë »

Erdogan e quan “Stamboll”, hapet aeroporti që lidh Lindje-Perëndim (FOTO)

Përmes një ceremonie madhore, në Stamboll u bë inaugurimi i aeroportit më të ri të Stambollit, ku fjalën më të rëndësishme e mbajti presidenti Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan para qindra personave të pranishëm. Hapja e fazës së parë të aeroportit u organizua me rastin e 29 Tetorit, Ditës së Republikës në …

Shiko më shumë »

Moti i keq “paralizon” Italinë, stuhitë shkaktojnë viktima (Foto & Video)

Italia është “paralizuar” nga moti i keq që ka kapluar vendin me stuhi ere dhe rrebeshe të forta shiu që kanë zgjatur përgjatë gjithë ditës së sotme nga veriu në jug të vendit, ndërsa Roma mbetet më e goditura. Sipas mediave italiane fuqia e erës në disa zona ka arritur …

Shiko më shumë »

Gruaja kamikaze hedh veten në erë në Tunizi

Një atentat kamikaz është shënuar në qendër të zonës Avenue Bourguiba në Tunizi. Një grua, e cila mbante në brez një rripa eksploziv, ka hedhur veten në erë para Teatrit komunal, pasi iu është afruar dy policëve. Mediat flasin për të paktën 9 persona të plagosur, ku tetë janë agjentë, …

Shiko më shumë »